Znajdź nas na FacebookuZnajdź nas na Facebooku

AKTUALNOŚCI

RODZINA ŚWIATŁOCZUŁA TO MNIEJSZE RACHUNKI ZA ENERGIĘ
10
GRUDNIA
2015
RODZINA ŚWIATŁOCZUŁA TO MNIEJSZE RACHUNKI ZA ENERGIĘ
„Rodzina Światłoczuła” to mniejsze rachunki za energię
W domach 187 rodzin z powiatu puławskiego zaświecą nowe, energooszczędne żarówki LED, dzięki temu, na rachunkach za energię mogą zaoszczędzić nawet do 400 zł rocznie. „Rodzina Światłoczuła” to akcja Elektrowni Puławy, skierowana do najbardziej potrzebujących rodzin, zagrożonych ubóstwem energetycznym. Do akcji przyłączyły się wszystkie ośrodki pomocy społecznej z powiatu puławskiego oraz hurtownia elektryczna Elmax.


Elektrownia Puławy to spółka społecznie zaangażowana, która bierze odpowiedzialność za swój wpływ na społeczeństwo i środowisko. „Rodzina Światłoczułą” to akcja wymiany oświetlenia na energooszczędne w gospodarstwach domowych najbardziej zagrożonych ubóstwem energetycznym. Ubóstwo energetyczne to poważny, narastający problem w Polsce, wynikający z wysokich kosztów energii, niskiej efektywności energetycznej domu a także niskiego dochodu gospodarstwa domowego.

Ceny energii w Polsce, już dziś należą do najwyższych w Europie i będą rosły. To zjawisko niewątpliwie spowoduje konsekwencje społeczne. Najbardziej wrażliwe na wzrost cen energii będą gospodarstwa najbardziej liczne, w szczególności rodziny wielodzietne. Elektrownia Puławy już dziś podejmuje pierwsze kroki, aby zapobiegać zjawisku ubóstwa energetycznego w swoim otoczeniu. Kupiliśmy 1744 żarówki i 100 lampek biurkowych dla 187 rodzin z powiatu puławskiego, w identyfikacji rodzin i ich potrzeb pomogły nam ośrodki pomocy społecznej- mówił Zygmunt Kwiatkowski, Prezes Zarządu Elektrowni Puławy Sp. z o. o.

W domu jednorodzinnym codziennie używa się co najmniej 5 żarówek. Te żarówki świecą ok. 6-8 godz. Przeciętnie koszt energii elektrycznej dla gospodarstw domowych to ok. 60 groszy za kWh (kilowatogodzinę). 1 kWh = 1000 W zużytych w ciągu godziny. Przy założeniu, że używamy żarówek o najmniejszej mocy 25 W i wymienimy je na LED 3 W, oszczędność w skali roku na 5 żarówkach to ok 200 zł. Im większej mocy żarówki wymienimy na LED tym oszczędności będą większe – dodała Renata Piszcz –Wójcik z hurtowni elektrycznej Elmax, która włączając się do akcji, przy sprzedaży żarówek zrezygnowała ze swojej marży.

W projekt „Rodzina Światłoczuła” zaangażowały się wszystkie ośrodki pomocy społecznej z powiatu puławskiego. Pracownicy socjalni zidentyfikowali potrzebujące, ubogie rodziny wielodzietne, a także osoby samotne i z niepełnosprawnością oraz dokonali analizy potrzeb oświetleniowych poszczególnych gospodarstw domowych. Ubóstwo Energetyczne to w Polsce nowe pojęcie, nie zdefiniowane. Według brytyjskiej definicji w sytuacji ubóstwa energetycznego znajduje się gospodarstwo domowe, które na utrzymanie dostatecznego poziomu zapotrzebowania energetycznego musi przeznaczyć więcej niż 10% swojego dochodu. Poniżej film i zdjęcia z akcji.

 
 

RELACJA Z AKCJI 

 

KONTAKT

Elektrownia Puławy Sp. z o.o.
ul. Komunalna 24
24-100 Puławy
tel. +48 81 8867236
kontakt@elektrownia.pulawy.pl

DLA PRASY

Kontakt dla mediów
Michał Mulawa
Rzecznik Prasowy
Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.

Michal.Mulawa@grupaazoty.com
tel.kom 603 133 153
tel. (81) 565 21 76