Czym są alternatywne źródła energii?

Drapieżne zapotrzebowanie ludzkości na energię zmusza nas do wspięcia się na wyżyny kreatywności w celu rozwinięcia technologii uzyskiwania energii „za darmo”. Już 5 lat temu ogłoszono, że rzeczywistość prześcignęła większość cudownych wynalazków znanych z kultowej serii komedii „Powrót do przyszłości” i finalnie udało się stworzyć latającą deskorolkę. Ale jednego wciąż nie osiągnięto… W 3 części serii dr Emmett Brown tak udoskonalił swój wehikuł czasu, iż do wygenerowania energii potrzebnej do skoku w hiperprzestrzeń wystarczyła mu skórka od banana i puszka po coli. Trudno sobie wyobrazić, by w poczciwym bananie tkwiła tak duża ilość zgromadzonej energii, ale nie ulega wątpliwości, że to zdecydowanie ciekawy kierunek rozwoju badań nad pozyskiwaniem taniej, bezpiecznej i zdrowej dla otoczenia energii.

Jak pozyskiwać energię?

Nasze laptopy, smartfony, elektryczne rowery, hulajnogi i oczyszczacze powietrza potrzebują prądu. Kreatywni producenci proponują nam coraz więcej nowinek wymagających do działania użycia energii elektrycznej. Tymczasem ropa naftowa, gaz czy węgiel z pewnością pewnego dnia się skończą. Dlatego konieczne jest rozwijanie technologii pozwalających wykorzystywać alternatywne źródła energii. OZE, czyli odnawialne źródła energii to wszystkie sposoby i technologie pozwalające na wytwarzanie energii wykorzystując zasoby o bardzo krótkim okresie odnawiania się. Za takie źródła uznaje się promieniowanie słoneczne, wiatry, pływy morskie, rzeki czy fale.

Alternatywne źródła energii

Do innych ciekawych sposobów pozyskiwania energii należy zaliczyć źródła geotermiczne. Wykorzystanie ciepła skał i wody znajdujących się pod powierzchnią Ziemi pozwala na wytwarzanie dużych ilości energii za pomocą pomp ciepła. Aby uzyskiwać energię w ten sposób konieczne jest wykonanie specjalnych odwiertów, które choć wykonane za pomocą urządzeń podobnych do tych wykorzystywanych przy odwiertach naftowych, to jednak różnią się sposobem wykonania. W roku 2019 wytworzono w ten sposób prawie 14 MW energii na całym świecie.