Jak ładować samochód elektryczny w domu?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych nadal są chętnie wykorzystywane, choć coraz więcej osób decyduje się na ładowanie pojazdów w zaciszu domowym.

Zwykłe gniazdko czy złącze siłowe?

Jedną z możliwości ładowania samochodu elektrycznego https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/stacje-ladowania w domowych warunkach jest zastosowanie zwykłego jednofazowego gniazdka o mocy 230 V. Takie gniazdko jest w każdym domu. Co prawda to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak należy liczyć się z tym, że w tym przypadku czas ładowania będzie bardzo długi, wynoszący co najmniej 10 godzin (przy autach o mniejszej pojemności baterii).

A co z siecią domową? Ładowanie pojazdu elektrycznego przy wykorzystaniu tradycyjnego gniazdka to całkowicie bezpieczne rozwiązanie, szczególnie opłacalne przy taryfie nocnej.

Nieco inaczej przedstawia się sprawa ładowania pojazdów przy pomocy złącza siłowego. W tym przypadku niezbędne jest jego zamontowanie, najlepiej w garażu. Złącze powinno mieć co najmniej 400 V. Złącze siłowe pozwoli na przyłączenie mocnej ładowarki naściennej i ładowanie prądem o mocy od 6 kW do 22 kW. Nie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku pojazdów elektrycznych korzystających z gniazd jednofazowych.

Koszty domowego ładowania samochodów elektrycznych

Głównym czynnikiem, decydującym o kosztach ładowania samochodu elektrycznego w warunkach domowych jest taryfa opłat za korzystanie z energii elektrycznej. Warto także zwrócić uwagę na to, że ładować pojazd domową ładowarką można poza godzinami szczytowymi (głównie w nocy), co pozwala na znaczne obniżenie kosztów.

Mając na względzie wszystkie czynniki, można powiedzieć, że za jedno ładowanie samochodu elektrycznego trzeba zapłacić około 5-10 zł. Zakładając, że w czasie jazdy na trasie 100 km pojazd zużywa 15 kWh, koszt takiej przejażdżki to zaledwie 10 zł.

Jest to tanie podróżowanie w porównaniu do poruszania się pojazdami, które nie korzystają z energii elektrycznej. Dodatkowo takie auta sprzyjają środowisku naturalnemu, a jak wiadomo nadmierna emisja CO2 stanowi obecnie bardzo duży problem.