Jak uzyskać dotację na fotowoltaikę?

Odnawialne źródła energii cieszą się w ostatnich latach rosnącą popularnością. Zwyżki cen prądu, a także problem smogu w wielu rejonach kraju wiąże się nierozerwalnie z poszukiwaniem przez gospodarstwa domowe rozwiązań, które umożliwią pozyskiwanie prądu bez strat dla środowiska i wysokich kosztów.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Tego rodzaju zasilanie wykorzystuje w swym działaniu światło słoneczne i sama jego eksploatacja nie jest droga, jednakże montaż średnich rozmiarów fotowoltaiki to koszty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ze względu na to, że jest to rozwiązanie niezwykle korzystne dla środowiska, możliwe jest pozyskanie środków z funduszy państwowych – a niekiedy także samorządowych. Nie da się jednak łączyć różnych form dofinansowania.

Ten pierwszy rodzaj środków, to między innymi dotacje celowe z programu „Mój Prąd”. Aby je pozyskać, należy spełnić określone wymagania i złożyć wniosek.

Fotowoltaika dotacje – jak złożyć wniosek?

Uzyskanie dotacji państwowej oznacza, że nie można skorzystać z żadnych innych form wsparcia w stworzeniu instalacji – w tym preferencyjnych warunków kredytowania. Można jednakże skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, jaką rozlicza się w ramach PIT. W takim przypadku całkowitą kwotę wydaną na instalację należy pomniejszyć o uzyskaną dotację.

Dotacja jest udzielana po zakończeniu inwestycji – co oznacza, że w praktyce trzeba mieć prywatne fundusze na sfinansowanie całej inwestycji, aby dopiero później ubiegać się o dotację. Od marca 2020 składanie wniosków odbywa się wyłącznie drogą online, bez konieczności osobistego stawiennictwa w punkcie.

Wysokość dotacji wynosi maksymalnie 50% kwalifikowanych kosztów mikroinstalacji (to jest instalacji do użytku domowego) – nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jedną inwestycję. Złożenie wniosku nie zajmuje wiele czasu, a kwota, jaką można uzyskać, atrakcyjna. Jest to jednak odpowiednie rozwiązanie tylko dla osób, które posiadają środki własne umożliwiające realizację przedsięwzięcia.

Więcej w temacie „fotowoltaika dotacje”: https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-dotacje