Energia dla firm a wybór taryfy energetycznej

W przypadku każdego przedsiębiorstwa koszty związane ze użyciem energii elektrycznej pochłaniają sporą część budżetu. Sposobem na uniezależnieni się od wahań cen na rynku energii i od swojego dostawcy prądu jest zainwestowanie w odnawialne źródła energii typu fotowoltaika. W przypadku braku takiej możliwości pozostaje zmiana dotychczasowej taryfy czy nawet sprzedawcy prądu, przy pojawieniu się korzystniejszej oferty z atrakcyjnymi warunkami umowy. Zmiana taryfy energii jest bezpłatna, dlatego warto skorzystać z takiej możliwości, co może przełoży się na uzyskanie niemałych oszczędności w dłuższej perspektywie czasu.

Rozwiązania indywidualne także dla klientów biznesowych?

Rachunki za prąd mogą zostać obniżone dzięki zmianie dotychczasowej taryfy energii. Jako, że nie wiążą się z tym żadne opłaty, można tylko na tym skorzystać. Dobrze dobrana taryfa prądu przełoży się na spore oszczędności w skali roku, nawet w przypadku małych czy średnich firm. Taryfa powinna być dopasowana do aktualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą nie ma nawet konieczności korzystania z taryfy energetycznej przeznaczonej dla firm. Można wybrać taryfę G11 lub G12, czyli skierowaną pierwotnie do klientów indywidualnych – gospodarstw domowych. Opcja ta dostępna jest w przypadku działalności zarejestrowanej w mieszkaniu.

Najkorzystniejsza energia dla firm, czyli jaka?

Firmy mają do wyboru taryfę jednostrefową lub dwustrefową. W przypadku tej pierwszej stawka za kilowatogodzinę pozostaje niezmienna przez całą dobę. Przy taryfie dwustrefowej można mówić o podziale dobry na godziny pozaszczytowe z tańszym prądem i godziny szczytu. Przy przedsiębiorstwie zasilanym prądem o mocy umownej poniżej 40 kW częstym wyborem okazuje się być uniwersalna taryfa C11, czyli z najprostszym rozliczeniem jednostrefowym. Z kolei taryfa C12 pozwala na uzyskanie większych oszczędności pod warunkiem, że co najmniej połowa dobowego zapotrzebowania na energię przepadać będzie na godziny objęte niższą stawką za kilowatogodzinę. Przy braku możliwości zaplanowania harmonogramu pracy najbardziej energochłonnych urządzeń na konkretne godziny, należy pozostać przy taryfie jednostrefowej.