Co warto wiedzieć o elektromobilności?

Mianem elektromobilności określa się wszelkie pojazdy zasilane energią elektryczną. Przez wzgląd na to, że samochody (i nie tylko) napędzane silnikami elektrycznymi wywołują znacznie mniej negatywnych konsekwencji dla środowiska naturalnego, a przy tym są ekonomiczne – ich popularność wciąż rośnie. Jednocześnie, w tym temacie pojawiło się wiele mitów. W co wierzyć, a w co nie?

Elektryczne samochody są drogie i wymagają częstego ładowania

Elektromobilność jest wciąż stosunkowo nową tematyką i często więcej jest pytań niż odpowiedzi. Wśród ludzi na całym świecie pokutuje mit, że pojazdy elektryczne wymagają bardzo częstego ładowania. Jednak konieczność podpinania go do zasilania uzależniona jest od bardzo wielu czynników (jak styl jazdy kierowcy) i nie można określić dokładnie, czy rzeczywiście konieczne jest częste ładowanie.

Faktem jest, że pojazdy elektryczne są dość kosztowne, jednak z nieco innych względów, niż się wydaje. Ich kosztowność wynika bowiem z tego, że zasilanie samochodów energią elektryczną jest nowym pomysłem i oznacza to, ze wszystkie pojazdy mają nie więcej niż kilka lat. Co za tym idzie – ceny są faktycznie dużo wyższe nawet na rynku pojazdów używanych, jednak większość osób porównuje dwu- trzyletnie auta z pojazdami nawet dwukrotnie starszymi. Jeśli przyrównać modele elektryczne do zbliżonych w kwestii zaawansowania technologicznego samochodów spalinowych okaże się, że różnice cenowe nie są aż tak znaczące.

Stacji ładowania jest niewiele

Choć rzeczywiście w Polsce wciąż brakuje pełnej sieci, punktów jest coraz więcej. Znaleźć je można na przykład w centrach handlowych rozsianych po całym kraju i najczęściej są to miejsca całkowicie darmowe. Dodatkowo, posiadacze samochodów elektrycznych mogą (a nawet powinni) zainwestować w specjalną ładowarkę naścienną, zawieszaną w domu.

Koszty naładowania pojazdu nie są wysokie, a gdy dodatkowo wykorzystuje się także darmowe stacje dostępne w różnych miejscach – szybko okazuje się, że koszty przemieszczania się prywatnym autem znacznie maleją.