Co to jest prąd budowlany i jak ustalić jego moc?

Marzenie o własnym domu jest marzeniem wielu ludzi na różnych etapach życia. Budowanie domu wiąże się jednak z wydatkiem energetycznym, czyli koniecznością zaopatrzenia miejsca budowy w prąd, bez którego wybudowanie domu nie będzie możliwe. Czym jest więc prąd budowlany i w jakie są jego koszty? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule!

Prąd budowlany: co to takiego?

Prądem budowlanym nazywa się taryfę energii elektrycznej, która jest sprzedawana przez dostawcę na okres budowy domu lub innego obiektu, aby prace budowlane mogły zostać zrealizowane. Współcześnie na rynku energetycznym można znaleźć wiele ofert dla osób budujących domy, które chcą zasilać sprzęt budowlany. Pozwolenie na budowę jest warunkiem absolutnie podstawowym, a nie da się pozwolenia zdobyć, bez spełnienia wszystkich warunków technicznych wymaganych do przyłączenia energii.

Taryfa za prąd budowlany nie jest tożsama z innymi taryfami, ponieważ plac budowy nie może być zasilany prądem stałym. Prąd stały zarezerwowany jest dla gospodarstw domowych, dlatego też plac budowy musi być zasilany z pomocą przyłącza tymczasowego. W razie potrzeb będzie można przyłącze tymczasowe zmienić na docelowe, by w taki sposób zasilać cały budynek.

Kto zajmuje się dostarczaniem prądu? Można skorzystać z oferty lokalnego dostawcy energii albo każdej innej firmy, która zajmuje się dostarczaniem energii elektrycznej. Jednym z liderów jest Innogy

Koszty prądu budowlanego

Gospodarstwa domowe używają prądu na podstawie taryfy G, czyli taryfy normalnej za prąd. Plac budowy zaopatrywany jest jednak w energię, za którą płacimy w ramach taryfy C. Różnica jest bardzo prosta: chodzi o cenę, która w przypadku prądu zwykłego może być nawet o połowę niższa niż cena za prąd budowlany. Konsekwencje są następujące: taryfa dla gospodarstw domowych ma niezmienny składnik stały stawki sieciowej. Stała jest również opłata przejściowa.

Dla prądu budowlanego wcześniej wspomniane wartości są mnożone przez wartość mocy umownej, którą ustala się z dystrybutorem energii wcześniej, podczas podpisywania umowy. Co to oznacza? Gdy mamy do czynienia z przyłączem tymczasowym, wtedy stawka stała za każdą jednostkę mocy przyłączeniowej będzie wysoka i to bez względu na zużywaną energię.