Kiedy wybrać taryfę G12?

Taryfa G12 jest jedną z podstawowych taryf prądu, jaką wybierają indywidualni odbiorcy. Zazwyczaj sięgają po nie osoby z dosyć dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Kiedy wybrać G12? Jakie zalety ma ta taryfa? Dla kogo jest najlepszym rozwiązaniem?

Taryfa G12

G12 (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/najprostsza-dzien-i-noc) jest dwustrefową taryfą, w której obowiązują strefy niższej i wyższej stawki cenowej. Godziny mogą być różnorodne, co zależy od sprzedawców. Zazwyczaj strefy z niższą stawką stosowane są od 22 do 6 lub od 13 do 15, a z wyższą stawką od 6 do 13 lub od 15 do 22. Okazuje się, że z takiego rozwiązania z powodzeniem skorzystają gospodarstwa domowe, lecz też inni odbiorcy:

  • domy dziecka,
  • akademiki,
  • klasztory,
  • hospicja,
  • plebanie.

To dobra opcja dla osób prowadzących firmę w miejscu zamieszkania. Taryfa G jest przeznaczone dla klientów, którzy korzystają z mocy umownej mniejszej nić 40kW. 

Czy warto wybrać G12?

Dla wielu odbiorców taryfa G12 jest bardzo dobrą opcją. Co ciekawe, około 3 mln odbiorców decyduje się na taką taryfę, co oznacza, że większość gospodarstw domowych korzysta z taryfy G11. Nie zapominajmy o tym, że G12 jest nieco bardziej skomplikowana i skierowana dla osób, które umieją dobrze rozplanować zużycie energii w domu. Wykorzystują oni energochłonne sprzęty w godzinach z niższymi stawkami. Warto dobrać taryfę tego typu wtedy, gdy korzystamy z elektrycznego ogrzewania, które włączamy w nocnych porach. 

Rozliczenie taryfy

Prosumenci, którzy korzystają z taryfy G12, zazwyczaj się rozliczany według klucza. Odpowiada on proporcjom rzeczywistego zużycia energii przez klienta w danym okresie i w danych strefach. Niezwykle ważne jest to, że mechanizm rozliczeń jest ściśle związany z ofertą sprzedawcy energii i może być mniej lub bardziej korzystny dla odbiorcy. To oznacza, że większość właścicieli małych instalacji OZE dobiera taryfę G11. Warto zauważyć, że w G12 tańszą stawkę mają też weekendy, dni wolne od pracy i święta. Aspekt ten sprawia, że to dobre rozwiązanie dla osób, które wykonują energochłonne prace domowe pod koniec tygodnia. Najkorzystniej zaplanować pranie, prasowanie, czy koszenie trawy właśnie w weekend, kiedy za prąd zapłacimy trochę mniej.