G12w – co to za taryfa?

W Polsce rozliczenia prądu od praktycznie niepamiętnych czasów odbywało się w systemie taryfowym. Nie da się ukryć, że było to dla odbiorców prądu ogromne udogodnienie. Wynika to z faktu, że każda taryfa, która oferowana jest przez konkretnego dostawcę prądu, może zostać idealnie dopasowana do potrzeb większości odbiorców. Dodatkowo zaletą systemu taryfowego jest również to, że można dzięki niemu zoptymalizować rachunki za prąd i nieco poprawić swój domowy budżet. Jedną z taryf, która cieszy się w naszym kraju dość dużą popularnością jest g12w. Co to jest za taryfa?

Taryfa g12w – co warto o niej wiedzieć?

Taryfy w naszym kraju są zwykle konkretnie nazywane, co nie jest absolutnie dziełem przypadku. Wynika to głównie z faktu, że w każdej nazwie, zawarte jest dokładne wyjaśnienie tego, do czego dana taryfa się odnosi. Chcąc więc zrozumieć taryfę g12w, na samym początku warto wyjaśnić, do czego odnosi się sama taryfa g12. Wobec tego możemy powiedzieć, że:

  • literka G w nazwie taryfy odnosi się do określenia grupy odbiorców prądu- w tym wypadku są to klienci indywidualni i gospodarstwa domowe;
  • pierwsza cyfra w nazwie taryfy czyli 1 odnosi się do określenia całkowitej mocy prądu, z której może korzystać odbiorca- w tym wypadku jest to ona równa 40 kW.
  • druga cyfra w nazwie taryfy czyli 2- w tym wypadku odnosi się ona do ilości stref w których rozliczany jest prąd. W tym wypadku są to: strefa dzienna oraz strefa nocna.
przesyłanie taryfy energetycznej g12w

Co oznacza literka „w” w nazwie taryfy g12w?

Skoro wiemy już co oznacza taryfa g12, to warto przyjrzeć się bliżej nazwie g12w. Literka „w” została bowiem dodana do tej taryfy nie przypadkowo. Oznacza ona bowiem taryfę weekendową. W praktyce więc jeśli zdecydujemy się na taryfę g12w możemy cieszyć się tańszym prądem nie tylko w porze nocnej, ale także i w dni weekendowe. Taryfa g12w pozwala więc na spektakularne obniżenie rachunków za prąd, o ile będziemy z niego korzystać w określonej strefie, w godzinach najwyższego poboru prądu. Warto więc to rozważyć.