Jakie zalety ma e-faktura?

Dokumenty elektroniczne w dzisiejszych czasach stają się standardem w wielu firmach. Na uznanie zasługują e-faktury, które zapewniają wygodę i oszczędność czasu. Księgowość początkowo może niechętnie podchodzić do takich zmian, zwłaszcza gdy pracownicy są przyzwyczajeni do tradycyjnych metod pracy. Jednak bardzo szybko zauważymy, że e-dokumenty dają wiele korzyści. Jakie zalety warto poznać? Czym cechują się e-faktury?

Zalety e-faktury

E-faktura cieszy się coraz większą popularnością w firmach większych i mniejszych. Jest to związane głównie z wygodą, jaką zapewniają elektroniczne dokumenty. Poza tym, atutem jest zachowanie bezpieczeństwa. To ekonomiczne rozwiązanie, które sprawia, że nie musimy przechowywać dokumentów w papierowej wersji. Dzięki temu oszczędzamy czas i miejsce w biurze. Znacznie łatwiej jest wyszukać e-fakturę na dysku, co oznacza sprawny i szybki dostęp. Co jeszcze jest istotne? E-faktura od razu trafia do kontrahenta, bez konieczności nadawania przesyłki i ponoszenia kosztów. Ne ma tutaj ryzyka niedostarczenia dokumentu, co jest kolejną zaletą. Ponadto, e-faktury są bezpiecznie zapisywane w systemach, które zaopatrywane są w specjalne mechanizmy backupu. 

faktura

Elektroniczne dokumenty

Czym jest e-faktura? Najłatwiej mówiąc, jest to każda faktura, która została wystawiona w formacie cyfrowym i może być przetwarzana automatycznie. Faktura ta jest całkowicie zautomatyzowana, dlatego dostawca i odbiorca korzystają z niej bezpośrednio i w automatyczny sposób. Niezbędne są tutaj narzędzia typu Internet i droga elektroniczna. Nie zapominajmy o tym, że e-faktura jest transmitowana w odpowiednim protokole (np. EDI, XML i inne). 

Faktura elektroniczna pod względem prawnym odpowiada tradycyjnym, papierowym dokumentom. Dzięki temu możemy rozliczyć się z fiskusem i przesyłać dokumenty do odbiorców w łatwy i szybki sposób. E-faktura nie wymaga drukowania. Jej przechowywanie odbywa się w systemie lub na dysku, a podczas kontroli wystarczy zapewnić dostęp online do dokumentów danym organom skarbowym. 

Jak widać, e-faktury mają wiele zalet i są coraz chętniej stosowane przez przedsiębiorców. To bezpieczna i niezawodna propozycja, która pozwala zachować komfort w codziennej pracy.