Panele słoneczne- postaw na naturalne źródło energii

W dzisiejszym świecie coraz więcej z nas szuka alternatywnych, naturalnych źródeł energii. Jednymi z najbardziej popularnych są panele słoneczne, które możemy napotkać na coraz większej ilości przestrzeniach zarówno o charakterze prywatnym, jak i publicznym. W czym tkwi sekret tak popularnego rozwiązania? Czym kolektory słoneczne różnią się od paneli fotowoltaicznych? 

Panele słoneczne i ich krótka charakterystyka

Panele słoneczne umożliwiają wykorzystywane energii słonecznej do otrzymania ciepłej wody użytkowej. Jest to ich główne przeznaczenie i cel, w jakim na domach, firmach, przedsiębiorstwach czy obiektach użyteczności publicznej montuję się tego rodzaju narzędzia do pozyskiwania naturalnej energii. Można więc najogólniej stwierdzić, że panele słoneczne przeznaczone są do zamiany pozyskanego promieniowania słonecznego w ciepło. 

Działanie paneli słonecznych oparte jest na niezamarzającym roztworze glikolu propylenowego, który jest substancją płynną znajdującą się w panelach. Glikol nagrzewa się, by następnie przepłynąć do specjalnego zasobnika, co umożliwia podgrzanie wody użytkowej wszelkiego rodzaju budynków. 

W najcieplejszych porach roku, a więc późną wiosną, latem i wczesną jesienią, panele słoneczne są w stanie zaspokoić nawet 90% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Należy jednak dopasować właściwą ilość kolektorów słonecznych do ilości osób, które będą korzystać z ciepłej wody, jak również znaleźć dla nich najbardziej dogodną lokalizację, które pozwoli na najkorzystniejsze czerpanie promieniowania słonecznego.

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne 

Ze względu na podobny wygląd, możliwość montażu na dachu oraz gruncie, często mylone są panele słoneczne i panele fotowoltaiczne. Tymczasem obydwa rozwiązania różnią się przeznaczeniem oraz sposobem działania. Panele fotowoltaiczne wykorzystują promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej, a kolektory słoneczne do podgrzewania wody użytkowej. W związku z tym nie są to rozwiązania konkurencyjne, można je stosować równorzędnie, by cieszyć się pozyskaną energia elektryczną i ciepłą wodą bez konieczności opłacania wysokich rachunków za energię elektryczną czy gaz.