Panele fotowoltaiczne – zalety i wady

Wiele osób zastanawia się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne, co wiąże się z wieloma korzyściami, ale nie jest wolne od wad. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy mieć na uwadze wszystkie za i przeciw.

Zalety paneli słonecznych

Instalacja fotowoltaiczna jest ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Przynosi ona zyski już od momentu jej zainstalowania. Pozwala na wytworzenie energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne stanowią odnawialne źródło czystej energii. Technologia została opracowana w taki sposób, aby w żaden sposób nie ingerować w środowisko naturalne. Nie ma mowy o jakichkolwiek szkodach w przyrodzie, emisji zanieczyszczeń. Pomimo wysokich kosztów początkowych fotowoltaika wiąże się z wieloma oszczędnościami. Koszty zwracają się po kilku altach. Energia słoneczna jest darmowa i dostępna przez cały rok. W okresie zwiększonego nasłonecznienia możliwe jest wygenerowanie nadwyżek prądu, który można odsprzedać zakładowi energetycznemu czy oddać ją, a następnie odzyskać w okresie zmniejszonej wydajności instalacji.

Czy panele fotowoltaiczne mają jakieś wady?

Instalacje fotowoltaiczne mają wiele zalet. Użytkowanie jej wiąże się z wieloma wymiernymi korzyściami zarówno dla gospodarstwa domowego, jak i przedsiębiorstwa. Pomimo tego, że rośnie liczba inwestorów, nadal nie jest ona powszechnie używana. Wynika to w dużej mierze z wysokich kosztów początkowych. Im większa instalacja PV, tym trzeba liczyć się z większymi wydatkami. Należy jednak mieć na uwadze to, że generuje ona stałe zyski, wobec czego taka inwestycja się zwraca na przestrzeni kilku lat. Zwrot może nastąpić znacznie szybciej, jeśli skorzysta się z różnych form wsparcia. jedna z nich jest dofinansowanie na fotowoltaikę.

O problemach z instalacją PV można mówić w przypadku wystąpienia trudności z jej umiejscowieniem czy warunkami atmosferycznymi. Wszelkiego typu zacienienie znacząco obniża wydajność działania paneli fotowoltaicznych. Ponadto powinny one być skierowane w stronę południową. Istotny jest także odpowiedni kąt nachylenia paneli. Warunki pogodowe nie zawsze można przewidzieć i są one zmienne. W Polsce liczba słonecznych dni jest mocno ograniczona.