Na czym dokładnie polega audyt energetyczny?

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że audyt efektywności energetycznej ma bardzo istotne znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa? Nie wszyscy jednak wiedzą kiedy dokładnie powinno się go wykonać.

Czym dokładnie jest audyt efektywności energetycznej?

Warto wiedzieć, że omawiany audyt efektywności energetycznej polega w najprostszym możliwym ujęciu na ekspertyzie, której celem jest ustalenie nie tylko zakresu, ale również parametrów technicznych i ekonomicznych prac, które muszą zostać wykonane w przypadku określonej termomodernizacji.

Nie można oczywiście zapomnieć, że audyt efektywności energetycznej pozwala także określić aktualne zużycie energii. Umożliwia również dokładne określenie obecnego zużycia energii. Ponadto osoby wykonujące wspomniany audyt mogą zaproponować różne sposoby dzięki którym można będzie zmniejszyć koszty eksploatacyjne określonego budynku.

Należy zdawać sobie sprawę, że praktycznie wszystkie zmiany, które będą zaproponowane przez danego audytora, pozwolą ograniczyć zapotrzebowanie budynków na ciepło.

Jak przebiega audyt efektywności energetycznej?

Warto wiedzieć, że profesjonalna ocena energetyczna zaczyna się od wykonania wstępnego audytu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że będzie on przeprowadzany na bazie rozmowy z inwestorem czy szczegółowego przeglądu dokumentacji technicznej. Należy mieć świadomość, że zadaniem pierwszego etapu będzie bardzo dokładne oszacowanie kosztów inwestycji. Nie można oczywiście zapomnieć, że wstępny audyt musi określić zakres prac, które nie będą przekraczały w żaden sposób możliwości finansowych inwestorów.

Warto wiedzieć, że opracowanie bardzo dokładnego audytu energetycznego będzie także obejmowało zaproponowanie wspomnianym inwestorom rozwiązań, które będą mogły przyczynić się do zmniejszenia strat ciepła. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że rozwiązania muszą być odpowiednio dopasowane do przeprowadzonych wcześniej analiz. Należy zaznaczyć, że propozycje audytora mogą obejmować np. znaczne zmniejszenie zużycia ciepła, które będzie pozyskiwane z paliw kopalnianych.