Fotowoltaika dla firm – o czym trzeba pamiętać, czerpiąc energię ze słońca?

Pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego jest coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic dziwnego, bo odnawialne źródła energii cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Bycie ekologicznym jest teraz nie tylko w modzie, ale jest konieczne dla ratowania środowiska… i budżetów firm i gospodarstw domowych. Fotowoltaika może pomóc zredukować koszty ich utrzymania. O czym trzeba pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie?

Bardzo uniwersalne

Panele słoneczne można montować właściwie w każdym miejscu kraju. Liczy się jedynie ich właściwe ustawienie tak, by miały szansę na jak największą ekspozycję na promieniowanie. Jeśli takiego miejsca nie ma na dachu budynku, to zawsze można postawić panele na specjalnych stojakach na działce dookoła domu. W ten sposób zawsze można znaleźć odpowiednie miejsce na panele. To szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku instalowania fotowoltaiki dla firm. Budynki zakładów produkcyjnych, hal magazynowych i biurowców najczęściej mają płaskie dachy. Kiedyś wydawało się, że jest to wykluczające dla instalacji paneli. Obecnie wiadomo, że wystarczy na płaskim dachu ustawić odpowiednie stelaże, które umożliwiają ustawienie paneli pod właściwym kątem w stosunku do padania promieniowania słonecznego.

Sposób na niższe rachunki

Fotowoltaika dla firm (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-dla-firm-czy-warto-zainwestowac) to sposób na obniżenie rachunków za prąd. Zgodnie z polskim prawem nie można bezpośrednio wykorzystywać energii produkowanej przez własne panele. Ona musi zostać odsprzedana firmie energetycznej, która w zamian za nią oferuje dużo niższe stawki za energię pobieraną z sieci. Dla firmy oznacza to realne oszczędności. W warunkach przeciętnego gospodarstwa domowego koszt instalacji fotowoltaicznej zwraca się w pięć lat. W przypadku firm o dużo wyższym zużyciu energii koszt proporcjonalnej do niej instalacji może zwrócić się dużo szybciej. Tym samym pozwoli to również na zdecydowane obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem budynku oraz tych związanych bezpośrednio z produkcją. Dla firmy to realne oszczędności.