Prąd elektryczny wyprodukowany z fotowoltaiki – co dzieje się z jego nadwyżką?

Panele fotowoltaiczne to coraz bardziej popularny sposób pozyskiwania energii elektrycznej w Polsce. Jednakże przed instalacją fotowoltaiki mało kto wie, co dzieje się z nadwyżką prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną? Podpowiadamy. 

Prąd z fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne, które są montowane na dachach budynków, produkują energię elektryczną z promieniowania słonecznego, a wszystko dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Jednostka światła nazywana fontonem trafia na panel fotowoltaiczny, a dokładnie na płytkę krzemową, która go tworzy. Krzem pochłania światło i wybija elektron, wprawiając go w ruch. Dzięki temu energia słoneczna zamieniana jest w energię elektryczną. Istnieją dwa systemy instalacji fotowoltaicznej:

  • On-grid – gdzie promienie słoneczne są przekształcane w energię elektryczną, która w całości jest przekazywana do sieci energetycznej i zasila cały dom. 
  • Off-grid – system jest niepołączony z siecią energetyczną. Energia produkowana przez panele fotowoltaiczne jest magazynowana w akumulatorach. Rozwiązanie to jest wykorzystywane w miejscach oddalanych, w których połączenie sieciowe wiąże się z dużymi kosztami. 

Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-dla-domu/2020/skad-sie-bierze-prad

Co dzieje się z nadwyżką?

prąd elektryczny

W czasie tworzenia instalacji fotowoltaicznej on-gird projektowana jest ona pod względem spodziewanego zużycia energii w danym budynku. Oczywiście instalacja pozyskuje energię w innym stopniu latem niż zimą, kiedy słońca jest dużo mnie, a dni dużo krótsze. Aby instalacja mogła zapewniać stałą energię przez cały rok, musi być ona połączona z zewnętrzną siecią energetyczną. Montowany jest dwukierunkowy licznik, który monitoruje zużycie prądu i nadwyżki, które są przekazywane do sieci. Sporządzana jest umowa między energetyką a właścicielem instalacji. Te nadwyżki odprowadzone do sieci ogólnej są zachowane dla właściciela instalacji w sytuacji, kiedy w miesiącach zimowych energia ze słońca mogłaby okazać się niewystarczająca dla danego budynku.