Całościowe koszty fotowoltaiki czyli odnawialnego źródła energii

W dobie XXI wieku coraz więcej osób prywatnych oraz firm decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Warto zauważyć, że energię słoneczną można przekształcić w prąd. Z pewnością taka inwestycja ma wiele walorów. Co ważne, zwraca się ona po pewnym czasie i daje długofalowe korzyści. Wiele osób zastanawia się ile faktycznie wynosi instalacja fotowoltaiczna. Ostateczna cena jest uzależniona od wielu czynników, przede wszystkim od modelu inwertera, ilości paneli fotowoltaicznych oraz od parametrów technicznych całego systemu.

Co warto wiedzieć o kosztach inwestycji związanych z panelami fotowoltaicznymi?

Warto się zastanowić, fotowoltaika – jaki to koszt? Otóż, łatwo przeliczyć, że 1 kWh wynosi około 0,06 zł. Dla porównania warto wiedzieć, że cena prądu na obecną chwilę kształtuje się mniej więcej na poziomie 0,55 zł w przeliczeniu na 1 kWh. Jak widać z powyższego przykładu, odnawialne źródła energii są znacznie tańsze od energii pozyskiwanej w sposób tradycyjny. Dodatkowo, przyczyniają się one do ochrony środowiska i nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery. Oszczędności wynikające bezpośrednio z zamontowania ogniw oraz paneli solarnych pozwolą zmniejszyć prawie całkowicie rachunki za prąd. Stanowi to bardzo duży walor.

Cena instalacji fotowoltaicznej – od czego jest uzależniona?

fotowoltaika

Zwrot kosztów fotowoltaiki uzyskuje się po około 9 latach. Więcej na ten temat znajduje się na stronie: https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-oplacalnosc-przydomowych-instalacji. Z roku na rok następują podwyżki za prąd, więc być może okres ten się zmniejszy. Warto pamiętać, że na ostateczną wycenę ma również kwestia montażu systemu. Panele mogą być zamontowane na dachu płaskim, spadzistym bądź na wysięgnikach bądź gruncie. W zależności od wyboru, cena może się nieznacznie wahać w jedną lub drugą stronę. Warto pamiętać o tym, że zysk z odnawialnego źródła energii jest generowany po jakimś czasie, lecz daje on długofalowe i wymierne korzyści. Osoby decydują się na to rozwiązanie ze względu na możliwość wieloletniego użytkowania.