Tańsza energia dla firm w 2023 roku. Jak skorzystać z zamrożenia cen energii elektrycznej?

Prowadząc niewielką firmę i będąc mikro, małym lub średnim przedsiębiorca należy liczyć się z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. Zamrożenie cen prądu ma być jednak środkiem, który pozwoli nie odczuć firmom kryzysu energetycznego, a te bez większych problemów będą mogły prowadzić swoją działalność, nie martwiąc się o wysokie rachunki za energię elektryczną w 2023 roku. Zaproponowana przez rząd niższa stawka dla przedsiębiorców ma wynosić 785 zł za 1 mWh.

Kto i w jaki sposób może skorzystać z zamrożenia cen energii dla firm?

energia dla firm

Z niższej, stałej stawki na energię elektryczną wynoszącej 785 zł/mWh mogą skorzystać mikro, małe oraz średnie firmy, które zatrudniają w stosunku średniorocznym maksymalnie 250 pracowników oraz ich roczny obrót nie przekracza wartości 50 milionów euro lub ich suma aktywów w bilansie końcowym niej jest wyższa od 43 milionów euro w przeliczeniu na zł. Pamiętać należy, że stawka obejmuje wyłącznie energię zużywana na podstawową działalność przedsiębiorcy. Więcej informacji znajdziesz na https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/na-co-zwracac-uwage-przy-wyborze-oferty-energii-dla-firmy.

Aby skorzystać z niższej stawki za energię dla firm już od 1 grudnia 2022 roku, przedsiębiorcy powinni do końca listopada tego roku złożyć odpowiednie oświadczenie odbiorcy uprawnionego. Oświadczenia cały czas można składać i przesyłać do właściwego przedsiębiorstwa energetycznego, jednak niższa stawka rozliczeniowa będzie obowiązywać od przyszłego miesiąca, w którym to oświadczenie zostało przesłane. Dlatego, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na przesłanie oświadczenia 15 stycznia 2023 roku, to z niższej ceny za energię elektryczną będzie mógł skorzystać od 1 lutego 2023 roku. 

Oświadczenie złożyć można osobiście w siedzibie dostawcy energii elektrycznej lub innej jego placówce, wysyłając pocztą lub elektronicznie (za pomocą e-maila).

Dodatkowy rabat dla firm oszczędzających energię elektryczną

Rządzący wprowadzają wiele przepisów, których celem jest zmniejszenie zużycia prądu w gospodarstwach domowych, jak i firmach. Dlatego też przedsiębiorcy, którzy w trakcie 2023 roku zmniejszą zużycie energii elektrycznej o co najmniej 10 proc., w stosunku do średniego zużycia z całego 2022 roku, mogą liczyć na kwotę upustu wynoszącą 10 proc. od całej energii nabytej w 2023 roku. Zniżka zostanie uwzględniona przy rozliczeniach na energię dla firm w 2024 roku.