Czym cechuje się gwarancja pochodzenia?

Gwarancje pochodzenia mają za zadanie potwierdzać, że dana energia elektryczna została wytworzona z odnawialnych źródeł energii. Są nimi słońce, woda, wiatr, biogaz i źródła geotermalne. Co ciekawe, gwarancja pochodzenia jest wydawana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie przepisów prawnych o odnawialnych źródłach energii. Czego dotyczy ten dokument? Kto wydaje certyfikat elektroniczny tego typu? Czego dotyczy to pojęcie?

Gwarancje pochodzenia

W formie elektronicznej certyfikat jest wydawany przez TGE – Towarową Giełdę Energii. Okazuje się, że gwarancja pochodzenia (szczegóły tutaj) to jeden z ważniejszych elementów polityki środowiskowej Unii Europejskiej. Jest narzędziem łatwym do pozyskania, dzięki czemu zyskujemy możliwość wyboru źródła energii elektrycznej. Kto może nabyć gwarancję pochodzenia? W zasadzie każda firma, jaka chce wzmocnić swój ekologiczny wizerunek na rynku. Ustawa z 2015 roku nie określa podmiotów zobligowanych do zakupu gwarancji. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca pragnący wykazać, że spożywana energia elektryczna pochodzi z odnawialnych źródeł, ma możliwość zakupu gwarancji pochodzenia. Dzięki temu z pewnością wpłyniemy na zmniejszenie stanu węglowego i będziemy mieli dobroczynny wpływ na środowisko, bez względu na wielkość i działalność firmy. 

gwarancje pochodzenia

Zalety gwarancji pochodzenia

Warto zauważyć, że gwarancja pochodzenia energii może wpłynąć pozytywnie na wizerunek firmy. Poza tym, działanie zgodnie z naturalnym środowiskiem będzie miało bezpośredni wpływ na odbiór oferowanych przez firmę usług i towarów. Klienci w dzisiejszych czasach chętnie wybierają takie produkty, jakie podczas wytwarzania korzystają z ekologicznej energii. Nie dziwi więc fakt, że gwarancje pochodzenia są niezwykle popularne i cenione przez wiele firm. Korzystanie z OZE pozwala na:

  • oszczędność kosztów,
  • ochronę środowiska,
  • zastosowanie nowoczesnych rozwiązań,
  • uzyskanie zadowolenia klientów. 

Certyfikat w formie gwarancji pochodzenia jest doskonałym potwierdzeniem tego, że firma z powodzeniem korzysta z odnawialnych źródeł energii.