Punkty ładowania samochodów elektrycznych – ile ich funkcjonuje w Polsce?

W obecnych czasach wyraźnie zwracamy się w stronę ekologii. Nie da się bowiem ukryć, że postępująca dewastacja naturalnego środowiska każdego z nas napawa przerażeniem. Zmieniamy więc swój styl życia i staramy się być zgodni z trendem „eko”. Co ciekawe, na takie zmiany decydują się również kierowcy, którzy coraz chętniej stają się posiadaczami samochodów z napędem elektrycznym. Jednak niezbędne są także punkty ładowania tego typu pojazdów. Wobec tego, ile ich funkcjonuje w naszym kraju?

Punkty ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

punkty ładowania samochodów elektrycznych

Punkty ładowania samochodów elektrycznych są niezbędnym elementem elektromobilności w każdym kraju. Kierowcy, kupując samochody z silnikiem elektrycznym lub hybrydowym doskonale wiedzą, że muszą je gdzieś naładować. Wobec tego, jaka ilość punktów ładowania samochodów elektrycznych funkcjonuje obecnie w naszym kraju? Otóż dane pochodzące ze stycznia obecnego roku wskazują na to, że w naszym kraju punkty ładowania samochodów elektrycznych działają w ilości 5139.

Co więcej, aż 29 procent przeznaczona jest do ładowania prądem stałym. Pozostałe punkty ładowania samochodów elektrycznych oferują możliwość skorzystania z prądu zmiennego. Czy jednak można powiedzieć, że taka ilość jest wystarczająca? Otóż porównując infrastrukturę elektromobilności w naszym kraju i w rozwiniętych krajach zachodu, można jasno powiedzieć, że nie mamy się zbytnio czym chwalić.

Punkty ładowania samochodów elektrycznych – czy coś zmieni się w przyszłości?

Okazuje się, że polski rząd ma ogromne ambicje i plany odnośnie tego, jak rozwinąć elektromobilność w naszym kraju. Punkty ładowania samochodów elektrycznych i ich instalacja jest z pewnością jedną z większych inwestycji, jednak pewna pula środków z państwowego budżetu już została na nie przeznaczona.

Tak naprawdę, każdego roku możemy obserwować, że ilość takich punktów stale rośnie. Faktem jest to, że wzrost ten nie jest tak szybki i oczywisty jak w innych krajach, jednak perspektywy na przyszłość rysują się w dość optymistycznych barwach. Punkty ładowania samochodów elektrycznych dają więc nadzieje na to, że elektromobilność w Polsce będzie się rozwijać.